I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego, usytuowane w sercu Kościerzyny, to przykład publicznej szkoły średniej o bogatej tradycji. Lokalizacja liceum, przy ul. Krasickiego 2, dodaje uroku i dostępności dla uczniów oraz ich rodzin.
W ramach swojego programu, I LO im. Józefa Wybickiego oferuje różnorodne klasy z rozszerzonymi przedmiotami, co sprzyja wszechstronnemu rozwojowi młodzieży. Wśród proponowanych kierunków nauczania znajdują się:
- matematyka i fizyka,
- biologia i chemia,
- język polski i historia,
- matematyka i geografia,
- wiedza o społeczeństwie i geografia,
- matematyka i chemia,
- niemiecki i angielski,
- hiszpański i angielski.
Oprócz różnorodności programowej, liceum dysponuje wszechstronnie wyposażonymi pracowniami naukowymi, które są niezbędne do realizacji wysokich standardów edukacyjnych. Do dyspozycji uczniów są:
- pracownia informatyczna z 15 stanowiskami,
- pracownia chemiczna,
- pracownia biologiczna,
- pracownia fizyczna,
- pracownia geograficzna,
- pracownia muzyczna,
- pracownie humanistyczne,
- pracownie językowe,
- pracownie matematyczne.
Szkoła kładzie duży nacisk na wszechstronny rozwój uczniów, co odzwierciedla również dostępność różnorodnych wydarzeń. Na terenie liceum znajduje się bibliotekę szkolną, w której znajduje się czytelnia oraz pracownia multimedialna. Ponadto uczniowie korzystają z „wieczernika”, radiowęzła, sali gimnastycznej o wymiarach 18x9 m, oraz boisk do piłki siatkowej, nożnej i koszykowej.
W I LO im. Józefa Wybickiego organizowane są liczne wydarzenia sportowe, kulturalne oraz rozrywkowe, które wzbogacają życie szkolne. Co miesiąc, z inicjatywy uczniów, wydawana jest gazetka szkolna o nazwie „Blacha”, dzięki której cała społeczność licealna może być na bieżąco z wydarzeniami szkoły.
Historia
W 1875 roku została założona szkoła, która początkowo funkcjonowała jako niemieckie prywatne progimnazjum. Jej pierwsza siedziba znajdowała się w prywatnym budynku, ulokowanym w rejonie współczesnych ulic Długiej i Kościelnej.
W 1889 roku szkoła została upaństwowiona przez niemieckie władze i przekształcona w Królewskie Progimnazjum w Kościerzynie. Five lat później, w 1894 roku, instytucja otrzymała nowy gmach przy ulicy Strzeleckiej, dziś funkcjonującym jako budynek Szkoły Podstawowej nr 2. W 1919 roku nastąpiła zmiana nazwy na Państwowe Progimnazjum. Ostatni niemiecki dyrektor, dr Walter Lemme, odszedł z placówki w 1920 roku.
W wolnej Polsce, dzięki heroicznej postawie mieszkańców Kościerzyny, progimnazjum zostało przejęte przez polskie władze, co zapoczątkowało nową erę w historii edukacji w regionie Kaszub.
Od 1 kwietnia 1920 roku, dyrektorem instytucji został Zygmunt Palisz, który przybył z Krakowa. Zgoda centralnych władz oświatowych na przekształcenie progimnazjum w pełnowymiarową, 8-letnią szkołę średnią – Gimnazjum Państwowe w Kościerzynie – ustalona została na 1 stycznia 1922 roku. W roku 1935 szkoła przeniosła się do budynku po zlikwidowanym Seminarium Nauczycielskim, który obecnie obsługuje Powiatowy Zespół Szkół nr 2.
W czasie swojego istnienia szkoła była miejscem aktywności wielu organizacji, w tym:
- ZHP (od 1921 r.),
- Towarzystwo Filomatów im. Adama Mickiewicza (od 1922 r.),
- Sodalicja Mariańska (od 1924 r.),
- Kółko Krajoznawcze (od 1929 r.).
Na mocy ustawy o szkolnictwie, w 1932 roku, gimnazjum 8-letnie zostało przekształcone w 1933 roku w 4-letnie Państwowe Gimnazjum Męskie o charakterze klasycznym. Uczniowie, którzy zdali małą maturę, mieli możliwość kontynuowania nauki w liceum ogólnokształcącym o profilu humanistycznym od 1937 roku. W 1934 roku nadano szkole imię Józefa Wybickiego. W roku szkolnym 1924/1925 kształciło się w niej 158 uczniów, a w roku 1931/1932 – 210 uczniów.
Okres II wojny światowej niósł ze sobą ogromne straty, zarówno wśród kadry nauczycielskiej, jak i uczniów. Po wojnie, aż do 1953 roku, szkoła mieściła się w gmachu Seminarium Nauczycielskiego, następnie w dawnym budynku Gimnazjum przy ulicy Strzeleckiej, gdzie wznowiła działalność jako Państwowe Gimnazjum i Liceum.
W 1963 roku liceum przeniosło się do swojej obecnej siedziby. W 1947 roku, w dwusetną rocznicę urodzin patrona, zbudowano pomnik z tablicą pamiątkową w parku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2. Szkoła została odznaczona dwoma sztandarami: pierwszy w 1946 roku, a drugi w 1971 roku.
W latach 1981-1992 placówka funkcjonowała jako Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kościerzynie. Po 1945 roku, aż do 1987 roku, działało Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących. W latach 1980-1985 w szkole uczyła się znaczna część uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościerzynie. W latach 1986-1991 w Zespole Szkół Ogólnokształcących istniało Studium Nauczycielskie o kierunku wychowanie przedszkolne. W 1975 roku placówka została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Dziś nosi nazwę I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie.
Wśród dyrektorów szkoły znajdowali się m.in.: J. Kontek, dr Walenty Szweda, mgr Z. Sztuba, mgr Renata Niewiadomska, mgr Jacek Bandurski, mgr Mieczysław Charszla, dr Jerzy Knyba, mgr Józef Błaszkowski oraz mgr Ireneusz Michna. Od 1999 roku dyrektorem był mgr Jarosław Charszla, a od 2014 roku tę funkcję pełni mgr Edyta Bławat.
Znani absolwenci
Wśród znakomitych absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie, można znaleźć wiele osobistości, które wyróżniają się swoimi osiągnięciami w różnych dziedzinach.
- Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. jakości kształcenia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2022–2024 oraz prorektor ds. kształcenia GUMed od 2024 do 2028,
- Jan Błaszkowski, dziennikarz pracujący w serwisie Faktów telewizji TVN,
- ks. Bogusław Borzyszkowski, rektor seminarium duchownego Zmartwychwstańców w Poznaniu,
- Edward Breza, ceniony językoznawca oraz profesor Uniwersytetu Gdańskiego,
- o. Arnold Chrapkowski, doktor prawa kanonicznego oraz generał Zakonu Paulinów,
- Eugeniusz Gostomski, profesor na wydziale ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego,
- Zbigniew Gruca, profesor Akademii Medycznej w Gdańsku,
- Henryk Muszyński, arcybiskup senior gnieźnieński oraz prymas senior Polski,
- Zdzisław Niedbała, profesor prawa związany z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu,
- Mariusz Pakieser, zastępca attaché wojskowego ambasady RP w Waszyngtonie,
- Janusz Reiter, dyplomata, pełniący funkcję ambasadora RP w Niemczech w latach 1990-1995 oraz w USA od 2005 do 2007,
- Zbigniew Stencel, starosta kościerski,
- Czesław Stobba, profesor w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku, ordynator oddziału pediatrii,
- Bernard Szyc, aktor związany z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Lista tych wybitnych osób dowodzi, jak wpływowa jest ta szkoła w kształtowaniu przyszłych liderów i specjalistów w Polsce.
Przypisy
- ZIMMERMANN AGNIESZKA prorektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. gdansk.gedanopedia.pl. [dostęp 07.11.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie | Parafia Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Kościerzynie | Ratusz w Kościerzynie | Browar w Kościerzynie | Kaszubia KościerzynaOceń: I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie