Kaszubia Kościerzyna


Kaszubia Kościerzyna to wielozaplecze piłkarskie, które przez swoją długą historię znacząco wpisało się w lokalną społeczność. Klub został założony w 1946 roku i od tamtej pory nieprzerwanie działa na polskim rynku piłki nożnej.

W sezonie 2022/23 zespół zgłosił się do rozgrywek klasy A, co świadczy o jego dążeniu do rozwoju i podnoszenia jakości swojej gry. Klub ma na swoim koncie szereg osiągnięć, spośród których na szczególną uwagę zasługują drugie miejsce w rozgrywkach III ligi, a także trzykrotne zdobycie Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Te sukcesy są dowodem na to, że Kaszubia potrafi konkurować z silniejszymi drużynami.

Drużyna rozgrywa swoje mecze jako gospodarz na Stadionie Miejskim w Kościerzynie, który znajduje się przy ulicy Kamiennej 1. To właśnie w tych murach, pełnych emocji i pasji, zawodnicy dają z siebie wszystko, aby dostarczyć swoim fanom niezapomnianych wrażeń.

Historia

Protoplaści Kaszubi

Początkowe kroki w kierunku piłki nożnej na Pomorzu datuje się na przełom XIX i XX wieku, chociaż konkretna data pierwszych rozgrywek w Kościerzynie nie jest znana. W roku 1922 Towarzystwo Gimnastyczne Sokół otworzyło swoje „gniazdo” w tym mieście, które obejmowało również sekcję piłkarską. Drugim, niezależnym klubem był Towarzystwo „Bałtyk”, założone w roku szkolnym 1922/1923, przy kolegium nauczycielskim. W okresie międzywojennym aktywność piłkarska rozwijała się także w Policyjnym Klubie Sportowym „Kaszub”, Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Męskiej, Kaszubskim Klubie Kolarzy oraz w Klubie „Rezerwa”. Co więcej, odbywały się mecze pomiędzy drużynami z Kościerzyny a zespołami z pobliskich miast powiatowych, w tym z Bytowem, który wówczas znajdował się po drugiej stronie granicy. Kluby te, mimo swojej aktywności, nie były zarejestrowane w Polskim Związku Piłki Nożnej, co uniemożliwiało im branie udziału w rozgrywkach ligowych. Dopiero w 1939 roku Sokół Kościerzyna zgłosił się do rozgrywek ligowych, jednak z powodu wybuchu wojny debiut drużyny w lidze nie doszedł do skutku. W roku 1945 powstał Milicyjny Klub Sportowy Kościerzyna, którego działalność ograniczała się jedynie do sekcji piłkarskiej.

1946-1988

Na wiosnę 1946 roku, tuż przed rozpoczęciem rozgrywek piłkarskich, MKS Kościerzyna został rozwiązany, a na jego podstawie utworzono nowy, wielosekcyjny klub – Kaszubia Kościerzyna. Drużyna piłkarska nowego klubu zaczęła rywalizować w rozgrywkach od sezonu 1946, grając według systemu wiosna-jesień. Zespół rozpoczynał swoją przygodę w lidze od najniższego szczebla (C klasy), ponieważ przed wybuchem II wojny światowej w Kościerzynie nie istniała żadna drużyna ligowa. W kolejnym sezonie kościerscy piłkarze awansowali do B klasy, a w 1949 zdołali znów zakwalifikować się do A klasy, gdzie grali nieprzerwanie do sezonu 1970/71, z dwiema jednosezonowymi przerwami, kiedy to spadali do B klasy, a następnie wracali znów do A klasy. Przez niemal całe lata 70. Kaszubia znajdowała się w B klasie, aby w sezonie 1979/80 znów awansować do A klasy, gdzie, z niewielkimi przerwami, grała przez całą dekadę.

Po 1988

W sezonie 1987/88 Kaszubia osiągnęła swój pierwszy awans do ligi okręgowej, a w sezonie 1994/95 zdołała przebić się do III ligi, co pozostaje dotychczas najwyższym osiągnięciem na poziomie rozgrywek, w których brali udział piłkarze z Kościerzyny. Zespół występował na tym poziomie aż do sezonu 2001/02, kiedy to spadł z III ligi, mimo zdobycia Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Już po roku Duma Kaszub powróciła na poziom III ligi, na którym znajduje się do dnia dzisiejszego, z tym że od sezonu 2007/2008 jest to czwarty poziom rozgrywek. W roku 2006 kompleks Stadionu Miejskiego w Kościerzynie przeszedł modernizację, a także powstał nowy stadion piłkarski, na którym obecnie swoje mecze rozgrywa pierwsza drużyna Kaszubi.

Kaszubia w rozgrywkach ligowych

Najwyższym poziomem rywalizacji, w którym brała udział Kaszubia Kościerzyna, jest III liga, która obecnie funkcjonuje jako II liga. Drużyna piłkarska z Kościerzyny występowała w tym szczeblu rozgrywek przez dziesięć sezonów, od sezonu 1995/96 do 2006/07, z jedną przerwą.

W sezonie 2011/12 kościerski zespół spadł do IV ligi, co stanowiło znaczący krok w historii klubu. Kaszubia Kościerzyna jest najskuteczniejszą drużyną w powiecie kościerskim, jako jedyna reprezentowała region w III lidze, co podkreśla jej znaczenie na piłkarskiej mapie okolicy.

Po zakończeniu rozgrywek sezonu 2021/22, klub nie zgłosił się do ligowych rozgrywek IV ligi, decydując się zamiast tego na udział w zmaganiach A klasy, co było innym podejściem do przyszłości klubu.

Sukcesy

Kaszubia Kościerzyna ma na swoim koncie szereg znaczących osiągnięć, które podkreślają jej steady rozwój i zaangażowanie w lokalne rozgrywki sportowe. Wygrana Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim miała miejsce w trzech sezonach: 2000/2001, 2009/2010 oraz 2011/2012.

Warto również zaznaczyć, że drużyna zajęła II miejsce w III lidze w sezonie 1997/1998, co jest dowodem na jej silną pozycję w tej klasie rozgrywkowej.

Stadion

„Kaszubia Kościerzyna pełni rolę gospodarza na Stadionie Miejskim, który znajduje się w malowniczej Kościerzynie. Jego lokalizacja jest dogodna, tuż przy ulicy Kamiennej, nieopodal jeziora Gałęźno oraz torów kolejowych. Kompleks sportowy obejmuje dwa boiska o pełnych wymiarach, a także Centrum Kultury i Sportu w mieście Kościerzyna.

Boisko, na którym gra pierwsza drużyna Kaszubi, charakteryzuje się wymiarami 103 x 72 metry. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się trybuna z 978 miejscami siedzącymi, która jest w pełni zadaszona. Co istotne, w tej trybunie wydzielono sektor dla gości, który dysponuje 50 miejscami. Stadion został uroczyście otwarty 13 września 2006 roku, a pierwszym wydarzeniem był mecz towarzyski pomiędzy samorządowcami z województwa pomorskiego a reprezentacją Sejmu, zakończony zwycięstwem gospodarzy wynikiem 5-2.

Już 10 dni po otwarciu odbył się pierwszy ligowy mecz, w którym Kaszubi zremisowali bezbramkowo z Kanią Gostyń. Drugie boisko na kompleksie jest obecnie wykorzystywane jako treningowe, a także służy drużynie juniorskiej Kaszubi.

W latach późniejszych, mianowicie w 2008 roku, na terenie stadionu oddano do użytku Centrum Kultury i Sportu im. Józefa Wybickiego. Obiekt ten dysponuje komfortowymi szatniami, łazienkami, siłownią, gabinetem odnowy biologicznej, gabinetem medycznym oraz sauną, a także biurami dla personelu.

Obecny skład

Aktualny skład drużyny piłkarskiej jest ważnym elementem, który odzwierciedla siłę zespołu. Stan na 19 czerwca 2011 roku przedstawia członków zespołu, którzy tworzyli jego fundamenty w tym okresie.

NrPoz.Piłkarz
11 bramkarzMateusz Machola
22 obrońcaDamian Kosznik
42 obrońcaMichał Bieliński
152 obrońcaFilip Bobowski
53 pomocnikMateusz Szulc
193 pomocnikBłażej Wenta
104 napastnikMohammed Rinto Doumboya
113 pomocnikPatryk Wysiecki
143 pomocnikAdrian Wysiecki
83 pomocnikKacper Krauze
LpPozycjaImię i nazwisko
173 pomocnikPOBłażej Troka
203 pomocnikPOPatryk Duda
213 pomocnikPOKarol Zieliński
233 pomocnikPOKamil Zieliński
112 obrońcaOBMichał Drzymała
331 bramkarzBRDawid Krawcewicz
72 obrońcaOBDawid Klawikowski
3 pomocnikPOMateusz Prinz
63 pomocnikPOJan Przybyszewski

Kibice

Od 2003 roku przy drużynie funkcjonuje klub kibica, który ma na celu organizację efektownych opraw meczowych. Działania te odbywają się zarówno na stadionie w Kościerzynie, jak i podczas meczów wyjazdowych. W szczególności, wydarzenie to zyskuje na znaczeniu podczas Derbów Kaszub, kiedy to rywalizują z Cartusią.

Interesującym aspektem jest historia współpracy kibiców Kaszubów. Pierwsze zgody fanów z Arką Gdynią nawiązały się już w latach 80-tych. Na najważniejsze mecze Arki Gdynia przyjeżdża regularnie około 100-150 kibiców z Kaszub.

Przypisy

  1. Kadra – seniorzy. [dostęp 19.06.2011 r.]
  2. FC Kościerzyna na Arkowcy.pl. [dostęp 18.06.2011 r.]
  3. Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie: Aktualności – Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie. [dostęp 18.06.2011 r.]
  4. a b c d Kaszubia Kościerzyna: Stadion. [w:] kaszubia.koscierzyna.info [on-line]. [dostęp 18.06.2011 r.]
  5. a b c Kaszubia Kościerzyna: Historia Klubu. [w:] kaszubia.koscierzyna.info [on-line]. [dostęp 18.06.2011 r.]

Oceń: Kaszubia Kościerzyna

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:17