UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kościerzyna - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie


Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, znajdujący się w malowniczym Kościerzynie, to niezwykła świątynia, która ma bogatą historię.

Wcześniej znany jako Ewangelicki kościół Marcina Lutra, znany pod niemiecką nazwą Lutherkirche zu Berent, obecnie funkcjonuje jako rzymskokatolicki kościół parafialny.

Usytuowany w województwie pomorskim, odgrywa istotną rolę w życiu religijnym lokalnej społeczności. Należy do dekanatu Kościerzyna w diecezji pelplińskiej, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w regionie.

Historia

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego to piękna świątynia, która została wzniesiona w stylu neogotyckim w latach 1892-1894, pierwotnie jako miejsce dla społeczności ewangelickiej. Inicjatorem i projektantem tego obiektu był architekt Julius von Hennicke.

Uroczyste poświęcenie świątyni miało miejsce 18 kwietnia 1894 roku, a wszystkie prace budowlane zakończono w roku 1893. Budowa kościoła miała na celu uczczenie czterech wieków obchodów urodzin Marcina Lutra, co dokumentuje inskrypcja znajdująca się nad głównym wejściem: Zur Erinnerung a. d. vierhundertste Wiederkehr des Geburtstages des D. Martin Luther. Erbaut MDCCCXCIII (Na pamiątkę czterechsetnej rocznicy urodzin doktora Marcina Lutra. Wybudowano w roku 1893).

Do roku 1945 świątynia była użytkowana przez ewangelików. Po zakończeniu II wojny światowej kościół został przekazany Kościołowi rzymskokatolickiemu i otrzymał nowe wezwanie – św. Jana Nepomucena. W tym okresie pełnił rolę kościoła szkolnego dla lokalnej młodzieży.

W ważnej dacie, 4 lipca 1947 roku, na prośbę biskupa chełmińskiego Kazimierza Kowalskiego, do Kościerzyny przybyli księża Zmartwychwstańcy, którzy podjęli się opieki nad dawnym kościołem ewangelickim. Ten sam biskup 30 lipca 1971 roku, utworzył przy kościele ośrodek duszpasterski. W końcu, dnia 17 marca 1976 roku, dzięki dekretowi biskupa Bernarda Czaplińskiego, powstała samodzielna Parafia Zmartwychwstania Pańskiego.

Architektura

Świątynia ta, zbudowana z charakterystycznej czerwonej cegły, reprezentuje styl neogotycki, co nadaje jej wyjątkowy charakter. Nie została pokryta tynkiem, co podkreśla naturalne piękno materiału, a całość spoczywa na solidnym kamiennym fundamencie.

Wewnętrzne i zewnętrzne detale architektoniczne przedstawiają się harmonijnie i są starannie wykonane. Dominującym elementem są strzeliste, smukłe okna, które zamykają się w górnej części w kształcie ostrołuku, co przydaje całości elegancji.

W elewacji frontowej, od strony wschodniej, wznosi się imponująca wieża, której wysokość to ponad 35 metrów. Można również dostrzec cztery mniejsze wieżyczki, które dopełniają całość. Oryginalnie, wieża była pokryta płytkami z łupka kamiennego, jednak w 1979 roku zdecydowano się na wymianę pokrycia z powodu jego złego stanu. Obecnie wykorzystano blachę miedzianą, co również wpływa na wygląd tej budowli.

Na szczycie wieży umieszczono stalowy krzyż, który stanowi symbol chrześcijańskiego wierzenia. Od 1893 roku wewnątrz wieży znajdują się trzy spiżowe dzwony, które współpracują z zegarem wieżowym i punktualnie odbijają godziny.

Co ciekawe, do dnia dzisiejszego zachował się oryginalny mechanizm zegarowy składający się z trzech tarcz. Na tarczach, podobnie jak na dzwonach, widnieje informacja o miejscu ich wykonania i roku, w którym zostały odlane: Bochum 1893. To świadectwo historii architektury i inżynierii, które przetrwało próbę czasu.

Przypisy

  1. Historia parafii. Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie. [dostęp 05.10.2013 r.]
  2. Kościół. Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie. [dostęp 05.10.2013 r.]

Oceń: Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:17