Hilary Jastak, urodzony 3 kwietnia 1914 roku w Kościerzynie, to postać, która na trwałe zapisała się w historii naszego kraju.
Jego życie obfitowało w różnorodne doświadczenia oraz zasługi, które wpływały na losy wielu obywateli. Był on księdzem prałatem oraz doktorem teologii, co ukazuje jego głęboką wiedzę teologiczną oraz wpływ na duchowość społeczeństwa.
W trakcie swojej kariery, Jastak pełnił także rolę kapelana Solidarności, co świadczy o jego zaangażowaniu w walkę o prawa człowieka oraz demokrację w Polsce. Dodatkowo, jako major Wojska Polskiego oraz komandor podporucznik Marynarki Wojennej, wniósł istotny wkład w obronność kraju.
Hilary Jastak zmarł 17 stycznia 2000 roku w Gdyni, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo, które będzie pamiętane przez kolejne pokolenia.
Życiorys
W 1934 roku Hilary Jastak rozpoczął swoje studia w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, gdzie przed wybuchem II wojny światowej zdołał ukończyć pięć lat nauki. Po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego, ukrywał się przed okupantem niemieckim, pracując jako ogrodnik u sióstr Plateranek, co pozwoliło mu kontynuować edukację na szóstym roku studiów. 7 czerwca 1941 roku, w Warszawie, został wyświęcony na kapłana przez arcybiskupa Stanisława Galla.
W trudnych czasach wojny, pełnił funkcję wikariusza w wielu miejscowościach, w tym w Lubani, Józefowie, Goszczynie, Sulejowie, Strachówku, Gołubiu oraz w Pogódkach. W 1946 roku Jastak objął stanowisko kapelana Caritasu w Gdyni, a w lipcu 1949 roku został proboszczem nowo utworzonej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, której był wiernym duszpasterzem aż do końca swojego życia. Jego trudne doświadczenia w 1950 roku, kiedy to został aresztowany oraz spędził ponad dwa miesiące w areszcie w Gdańsku, były pokłosiem represji wobec Kościoła katolickiego w Polsce.
W 1952 roku rozpoczął starania o budowę nowego kościoła, a w 1966 roku, po zamknięciu stanu surowego budynku, odbyła się jego konsekracja. W trakcie wydarzeń grudniowych 1970 roku, Jastak czynnie wspierał rodziny tragicznie zmarłych. Dziesięć lat później, podczas strajków w Gdańsku, odprawił mszę w gdyńskiej stoczni im. Komuny Paryskiej, co stało się symbolicznym wydarzeniem, gdyż była to pierwsza msza polowa w zakładzie pracy w okresie PRL.
W czasach stanu wojennego, Jastak stał w opozycji do reżimu, wspierając działaczy ruchu oporu oraz niosąc pomoc osobom uwięzionym. Jego zaangażowanie dało początek utworzeniu Fundacji Pomocy Stypendialnej w 1991 roku, mającej na celu wsparcie zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Również przekazał zbiory archiwalne związane z ośrodkiem kultury kaszubsko-pomorskiej w Gdyni, obejmujące roczniki miesięczników: „Pomerania” i „Pomorze”.
W 1995 roku, za swoje zasługi, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP. Jastak był również honorowym obywatelem Gdyni (od 1991 roku) oraz Kościerzyny (od 1999 roku). Tego samego roku otrzymał tytuł Honorowego Członka NSZZ „Solidarność”. Zmarł w 2000 roku w Gdyni, gdzie został pochowany przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym pełnił posługę przez wiele lat.
Dnia 15 stycznia 2014 roku, z inicjatywy Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna, władze Gdyni podjęły decyzję o ustanowieniu roku 2014 Rokiem ks. prałata Hilarego Jastaka, a 30 sierpnia tego samego roku odsłonięto pomnik ku jego czci, który stanął przy ul. Władysława IV.
Nie można również zapomnieć, że bratem Hilarego Jastaka był ks. Edmund Jastak, znany działacz społeczny oraz jeden z fundatorów Domu Pomocy Społecznej Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu, który pośmiertnie w 2022 roku otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.
Przypisy
- a b Honorowi Obywatele Miasta Kościerzyny - Informacje - Gmina Miejska Kościerzyna [online], www.miastokoscierzyna.pl [dostęp 17.01.2021 r.]
- a b Redakcja, Gdynia: Uroczyste odsłonięcie pomnika księdza Hilarego Jastaka [ZDJĘCIA] [online], Gdynia Nasze Miasto, 31.08.2014 r. [dostęp 17.01.2021 r.]
- Toruń / Fundacja Św. Brata Alberta [online], albert.krakow.pl [dostęp 16.09.2022 r.]
- M.P. z 2022 r. poz. 1148
- Adam Sudoł: Polska Ojczyzna moja. Część II. Sanok: 1999, s. 139.
- 31.10.1995 r. – „za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej oraz działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej”, M.P. z 1996 r. nr 11, poz. 112
- Gdynia - Hilary Jastak [dostęp 05.08.2011 r.]
Oceń: Hilary Jastak